Puikūs vasariški priešpiečiai ar pietūs – dubenėlis ar tiesiog stiklinė šaltos sriubos. Gaivina, malšina ne tik alkį, bet ir troškulį, ir, žinoma, pamalonina gomurį. Ir gaminti Lietuvoje galima ne tik šaltibarščius!
Garsi klasika
Gastronomijos pasaulyje žinomos net kelios šaltos sriubos, kurias žino beveik visi, mėgstantys skanų maistą. Nėra tokių patiekalų daug, tačiau kelis įsimintiniausius apibūdinsime ir pasiūlysime paragauti.
- Gaspačas arba, kaip kalbininkai siūlo vadinti šią sriubą, ispaniška trintinė – bene garsiausia šalta sriuba, kokią tik galima rasti. Ginčijamasi, kas pirmieji sugalvojo šį patiekalą, bet, ko gero, kilęs jis iš arabiškos baltos sriubos be pomidorų, gamintos iš sužiedėjusios duonos, alyvuogių aliejaus, vandens ir česnako. Šiuolaikinis, visame pasaulyje žinomas gaspačo variantas kildinamas iš Ispanijos pietinės dalies – Andalūzijos. Šiandien – tai nacionalinis andalūzų užkandis, labai mėgstamas ir kitose šalyse. Jis gaminamas iš pomidorų, luptų agurkų, saldžiųjų paprikų, svogūnų, česnakų, apdžiūvusios duonos, alyvuogių aliejaus, vyno acto ir druskos.

Duona gerai išmirkoma vandenyje, o daržovės sutrinamos virtuvės kombainu, plakikliu arba rankiniu smulkintuvu. Česnakai trinami vėliausiai, kad neprarastų savo aromato. Į vienalytę masę dedama duona, pilamas aliejus, actas, beriama druska ir vėl viskas sutrinama. Jei norima visiškai lygios konsistencijos, pašalinamos agurkų ir pomidorų sėklytės, o pastarieji dar ir nulupami. Sriuba tiekiama labai gerai atšaldyta dubenėliuose arba nedidelėse stiklinėse. Andalūzijoje prie gaspačo atskiruose indeliuose pateikiami priedai – kapoti pomidorai, svogūnai, agurkai, žalioji paprika, kietai virti kiaušiniai ir vytintas ispaniškas kumpis. Tokiu būdu kiekvienas svečias gali pasigardinti savo sriubą norimais priedais.
- Vichyssoise arba tiesiog trinta šalta porų ir bulvių sriuba. Šią garsią sriubą sukūrė prancūzų virėjas, tačiau labai toli nuo gimtosios Prancūzijos – Niujorke (JAV). Karšta bulvių sriuba Prancūzijoje išpopuliarėjo dar XVIII a. ir padėjo visuomenei išsigelbėti nuo bado. Išsiųstas į Ameriką XX a. pradžioje prancūzų virėjas Luisas Diatas (pranc. Louis Diat), kuris karštą bulvių sriubą valgydavo visą savo vaikystę, sugalvojo ją patiekti šaltą. Jis esą prisiminęs, kaip mama rytais jų (vaikų) sriubą atvėsindavo įpylusi šiek tiek pieno, tad garsusis virėjas tiesiog panaudojo grietinėlę, dar kartelį viską pertrynė per sietelį ir pagardino kapotais svogūnų laiškais. Savo sriubos versiją jis pavadino gimtojo miestelio garbei, norėdamas pagerbti puikias regiono kulinarines tradicijas. O gaminama sriuba labai paprastai, tik skonis jos neprastas. Puode išlydomi du šaukštai sviesto ir pakepinami trys smulkinti porai (tik baltosios dalys), kol gerai suminkštėja. Supilama 600 ml vištienos sultinio, sudedamos dvi smulkiai pjaustytos bulvės, šaukštelis druskos ir verdama apie 40 minučių. Viskas gerai sugrūdama ir pertrinama per sietelį. Sriuba dar kartą pakaitinama su 200 ml pieno ir trupučiu baltųjų pipirų. Puodas nukeliamas nuo ugnies, paragaujama, pridedama prieskonių, jei reikia, ir paliekama nakčiai šaldytuve. Tiekiama apibarsčius smulkiai pjaustytais svogūnų laiškais nedideliuose dubenėliuose ar stiklinaitėse.

- Turkiška agurkų ir jogurto sriuba gaminama ne tik Turkijoje, kur ji žinoma kaip Cacik. Kaimyninėje Graikijoje gaminama labai panaši sriuba, slaviškose valstybėse vietoj jogurto naudojamas kefyras, bet rezultatas – labai panašus. Tai gaivi vasariška sriuba. Jogurto pavadinimas kilęs būtent iš turkų kalbos, o pats turkiškas produktas labai primena žymųjį graikišką jogurtą – jis tirštas, maistingas ir rūgštus. Būtent tokį jogurtą ir reikėtų naudoti šiai sriubai gaminti. Kitu atveju galima imti natūralų jogurtą ir pamaišyti jį su grietine, kad būtų išgauta reikiama tekstūra. Dešimčiai porcijų nulupami penki vidutiniai agurkai ir supjaustomi nedideliais kubeliais. Peržiūrėtuose receptuose teko matyti, kad agurkai tarkuojami arba malami, tačiau originalioje turkiškoje knygoje esančiame recepte juos nurodyta supjaustyti. Dideliame dubenyje suplakamas kilogramas jogurto ir sumaišomas su šešiomis su druska trintomis skiltelėmis česnako bei agurkais. Nuolat maišant supilama apie 400 ml vandens. Ant viršaus užpilama alyvuogių aliejaus, puošiama smulkintais krapais ir raudonais turkiškais pipirais.
Įdomios ir pikantiškos
Šalta sriuba Lietuvoje daugeliui asocijuojasi su tradiciniais šaltibarščiais. Ir nors ši rausva ir užsieniečiams visiškai nepatraukliai atrodanti sriuba, mums patiems per vasarą ima pabosti, tačiau kitų metų pavasarį vėl jos norisi… Ko gero, nėra nieko geriau, kaip karštos vasaros dienos pietus iškeisti į didžiulį dubenį šalto burokėlių ir kefyro skanėsto. Būtent dėl šaltibarščių populiarumo kitos šaltos sriubos tiesiog nustumiamos į tamsią kertelę. Šiandien siūlome paįvairinti meniu bei pasigaminti kitokių šaltų pikantiškų sriubų, kurios galbūt nustebins, šokiruos, o gal taps mėgstamiausiomis!
- Šalta rūgštynių sriuba – įdomesnis šaltibarščių variantas be burokų. Vietoj burokėlių šiai sriubai imama 500 g šviežių rūgštynių su nuskabytais koteliais. Rūgštynės nuplaunamos, sudedamos į verdantį vandenį bei keletą minučių apverdamos, kol suminkštėja. Paskui nupilamos, perliejamos šaltu vandeniu, nuspaudžiamas visas skystis ir visas gumulas supjaustomas plonomis juostelėmis. Po to rūgštynės dedamos į puodą, į kurį taip pat sutarkuojami trys trumpavaisiai agurkėliai, supjaustoma gūželė svogūnų laiškų, puokštelė krapų ir du kietai virti kiaušiniai. Viskas užpilama litru kefyro arba pasukų, pagardinama grietine, druska, citrinų sultimis ir gerai išmaišoma.
- Avokadų sriuba – tiršta, kreminė. Dviems porcijoms paruošti imami du gerai prinokę vidutinio dydžio avokadai, kurie perpjaunami pusiau, kaulai išimami, o minkštimas, atskirtas nuo žievės, gerai sutrinamas. Virtuvės kombainu arba plakikliu sumaišomas avokado minkštimas ir 200 ml sultinio su tiek pat grietinėlės. Gardinama šviežiomis citrinų sultimis ir druska. Galima įpilti šiek tiek romo ir įberti pipirų. Tiekiama su avokadų gabaliukais arba krevetėmis. Taip pat tinka pjaustyta sūdyta lašiša.

- Agurkų sriuba – virtas patiekalas, kuris patiekiamas šaltas. Keturioms porcijoms sutarkuojama apie 800 g nuluptų šviežių agurkų ir nedidelė dalis atidedama. Dideliame puode išlydomas valgomasis šaukštas sviesto ir pakepinamas smulkintas baltasis svogūnas. Suberiami trys šaukštai miltų, išmaišoma ir po truputį supilama 750 ml sultinio. Sudedami agurkai ir verdama uždengtame puode apie 15 minučių. Sriuba gardinama druska, pipirais, muskatu, pjaustytais svogūnų laiškais. Prieš patiekiant sriuba gerai atvėsinama, įmaišomi likę agurkai ir 100 ml grietinės.
- Morkų ir apelsinų sriuba – patiekalas, atkeliavęs iš Singapūro. Apie 450 g smulkintų morkų pakepinama su dviems šaukšteliais žemės riešutų aliejaus, 150 g smulkintų porų ir šaukšteliu tarkuoto imbiero, kol viskas gerai suminkštėja. Supilama 600 ml vištienos sultinio, užverdama ir ant silpnos ugnies paverdama apie 25 minutes. Viskas sutrinama ir sumaišoma su 200 ml apelsinų sulčių. Sriuba atšaldoma, pagardinama druska ir patiekiama su žiedeliais pjaustytais porais.

Saldžios ir desertinės
Vieniems saldi sriuba asocijuojasi su vaikų darželyje vietoj kompoto siūlytu patiekalu su keliais obuoliais ir razinomis, kiti su nostalgija prisimena mamos virtą skanėstą su kriaušėmis, džiovintomis slyvomis ir plonučiais vermišeliais. Kad ir kokia ta nuomonė apie saldžias šaltas sriubas būtų, pabandysime nuteikti optimistiškai – siūlome pasigaminti šių patiekalų.
- Migdolų sriuba, paruošta pagal senovinį receptą. Imama 400 g saldžiųjų ir 20 karčiųjų migdolų, kurie nuplikomi, nulupami ir gerai sugrūdami iki vientisos masės. Į šią tyrę įpilama 2 litrai ir 250 ml verdančio vandens, viskas pertrinama per sietelį. Likusi masė dar kartą sugrūdama, įpilama dar šiek tiek vandens, pertrinama ir įberiama 200 g cukraus pudros. Sriuba gerai atšaldoma ir tiekiama su virtais ryžiais, gardintais cukrumi, cinamonu ir razinomis.
- Oranžinių melionų sriuba tikrai atgaivins karštą dieną. Imama apie 800 g meliono ir išspaudžiami keli apvalūs rutuliukai papuošimui. Paskui likęs meliono minkštimas sudedamas į virtuvės kombainą ir viskas sutrinama iki košės konsistencijos. Supilamos šviežiai spaustos vienos citrinos sultys ir 100 ml vandens bei įmaišoma apie 75 ml cukraus pudros. Sriuba laikoma šaldymo kameroje apie pusę valandos, paskui supilama į dubenėlius, papuošiama melionų rutuliukais, mėtų lapeliais ir patiekiama su vaniliniais ledais.
- Braškių sriuba su putojančiu vynu tikrai patiks gurmanams. Dideliame plaktuve suplakama 250 g šviežių braškių, 250 ml apelsinų sulčių ir 90 g cukraus pudros. Mišinys paliekamas gerai atšalti, tada sumaišomas su 250 ml atšaldyto putojančio vyno. Tiekiama stikliniuose dubenėliuose, papuošus braškių gabalėliais ir mėtomis ar melisomis.

- Šalta raudonųjų serbentų sriuba – vietoj deserto. Iš pusės litro vandens ir 150 g cukraus išverdamas sirupas. Dviejų kiaušinių baltymai su žiupsniu druskos ir šaukšteliu cukraus išplakami iki standžių putų ir šaukšteliu sudedami į karštą, bet nuo viryklės nukeltą sirupą. Uždengtas puodas palaikomas apie penkias minutes, paskui baltymų rutuliukai išgriebiami. Iš vieno kilogramo raudonųjų serbentų išspaustos sultys sumaišomos su 60 g krakmolo ir supilamos į pašildytą cukraus sirupą. Viskas kaitinama kol sutirštėja, paskui pasaldinama ir atvėsinama. Tiekiama apibarsčius šviežiais serbentais, citrinos ir apelsino žievelių šiaudeliais ir baltymų gumulėliais.
Ieškantiems kokybiškų ir išskirtinių produktų restoranams, viešbučiams, kavinėms ir kitoms maitinimo įstaigoms PROMO Food Service specialistai visada suteiks profesionalias, klientų poreikius atitinkančias konsultacijas.
Straipsnyje minėtus produktus taip pat rasite PROMO Cash&Carry parduotuvių tinkle.