Spring Master Class 2017

Greičiausiai, dauguma jau spėjote pastebėti, kad restoranų šefai dailesniam patiekalų pateikimui mielai renkasi žalumynus. Jeigu anksčiau arti tobulumo viršūnės buvo rozmarino šakelė ar šviežias baziliko lapelis, tai dabar reikalai gerokai pajudėję pirmyn. Agurklės, ridikėlių, žirnių, garstyčių, laiškinių česnakų miniatiūriniai daigeliai nugula ne vieno virtuvės virtuozo lėkštėje kaip paskutiniai akcentai, prieš jai iškeliaujant ant svečio stalo. Lengva intriga ir vos juntamas pasimetimas – štai kas lydi restorano klientus, gavusius patiekalą su tokiais ingredientais. Valgyti ar nevalgyti?

O kokios mintys lydi šefą, kai jis beria mažus daigelius ant vieno ar kito patiekalo? Klausimas  – ar bus gražu, o gal ar bus skanu? O gal viską nustelbia noras būti populiariam, nes dabar gėlių žiedai ar žirnio daigeliai lėkštėje yra itin madinga?

Deja, dažnai būtent su pastarąja nuomone ir tenka susidurti – mikrožaluma – tik vyšnaitė ant torto arba kaspinas ant dovanos. O kaip dėl naudingųjų ar skonio savybių? Dauguma virtuvėje dirbančių žmonių apie tai pagalvoti tiesiog… pamiršta! O juk mikrožalumynai savyje turi daug daugiau biologiškai aktyvių medžiagų, naudingų žmogaus organizmui nei suaugusios daržovės ar prieskoniai. Juolab, kad ir skonis – itin sodrus ir koncentruotas!

Pasitinkant šį pavasarį, turėjau galimybę, kartu su kitais virtuvės meistrais pagilinti ir savo žinias, dalyvaudamas „„Promo Food Service“ ir „„Promo Cash & Carry” organizuotame renginyje – „„Spring Master Class 2017”, kurio pagrindinis svečias – virtuvės šefas Marcel Thiele iš Olandijos. Turiu pripažinti – retai sutiksi tokį žmogų, kuris apie savo veiklą, o dar labiau apie naudojamus produktus kalbėtų su tokiu užsidegimu ir pasitenkinimu, kaip tai daro jis. Ir ne veltui. Marcel Thiele – vienos žinomiausių pasaulyje įmonės – „„Koppert Cress“ atstovas, užsiimančios mikrožalumos auginimu. Viena ausimi buvau girdėjęs apie šią įmonę, tačiau po renginio, nuomonė apsisuko 180 laipsnių kampu! Patiko viskas, pradedant įmonės požiūriu – laimingas darbuotojas – produktyvus darbuotojas ir baigiant įmonės filosofija – augalai yra puikus, teisingas maistas, labai reikalingas žmogaus organizmui, tačiau jis privalo būti auginamas be trąšų ir be chemikalų. Argi maža tame tiesos?

Žinoma, daugiausiai simpatijų skiriu asortimentui, kuris tikrai stebina – nuo austrių skonį atkartojančių lapų iki burnos gleivinę šaldančių „„Sechuan“ pumpurų, kuriuos svečias siūlė naudoti kaip skonio stipriklį, mat šie pumpurai suaktyvina skonio receptorius. Ir dar daugybė mikrožalumos, apie kurią nė vienas renginyje dalyvavęs šefas nebuvo nė girdėjęs!

Į realų pasaulį grįžau pasipildęs keliomis šauniomis mintimis, kurios jau anksčiau sukosi galvoje, dabar joje „„nusėdo” ilgam. Dalinuosi – gal kam pravers:

  • Kiekvienas ingredientas lėkštėje privalo būti ne tik valgomas, bet ir derėti su esančiais šalia. Juk ledų nebarstysi česnako daigais, kad ir kaip gražiai atrodytų?
  • Neverta pamiršti, kad keli daigeliai, kuriuos mes įdedame „„tik dėl vaizdo”, gali valgančiojo organizmui turėti tiek pat naudos, kiek likęs patiekalas. Gal vertėtų tai akcentuoti ir savo svečiams, kurie neretai net nežino kokias „„žolytes” gavo savo lėkštėje? Jau nekalbant apie jų naudą.
  • Eksperimentuokite ir ieškokite ne tik naujų ingredientų savo patiekalams, bet ir naujų pateikimo būdų.

O svarbiausia:

  • Iki galo išnaudokite atsirandantį žmonių poreikį rinktis „„super maistą”, tiksliau, būtent, mikrožalumą. Juk nebėra paslaptis, kad svarbu tampa nebe kiekybė, o kokybė!