Lankytis viešojo maitinimo įstaigose su vaikais – sudėtinga ir visai nesvarbu, ar tai ilgai laukti šeimos pietūs, ar susitikimas su drauge. Pagrindinė priežastis slypi ne vaikų auklėjime, kaip dauguma galvoja, o vaikų natūroje ir restoranų trumparegiškume.
Vaikai visada lieka vaikais. Jie nėra mažos suaugusiųjų kopijos ir dalykai, kurie suaugusiems atrodo paprastai įveikiami arba net malonūs, mažiesiems gali virsti tikru išbandymu. Ir jeigu lankymasis restorane ar kavinėje suaugusiam yra malonus atsipalaidavimo būdas, reikėtų nesistebėti, kad po 15 minučių toleruotino elgesio, jaunieji klientai ima siautėti salėje arba „„įbeda“ nosis į išmaniuosius telefonus. Vaikus vargina varžanti aplinka ir nuobodulys – jie labai norėtų būti pavyzdingais valgytojais, bet… jie paprasčiausiai nesutverti nuobodžiai ramybei, kuri taip patinka daugumai suaugusių. Judesys, energija, susidomėjimas, įsitraukimas, azartas ir laimėjimo nuojauta – tai ko reikia vaikams! Net ir labai gerai išauklėtiems.
„„Bet juk restoranai skirti ne tam!” – prieštaraujančių bus begalės, taip pat ir tų, kurie mielai rinktųsi ramų mėgavimąsi maistu be spygaujančių prie gretimo stalo mažamečių. Ir mes iš dalies sutinkame – vaikai turi turėti ribas, o tėvai privalo būti atsakingi už tinkamą savo vaikų elgesį. Tačiau, lygiai taip pat matome kaip keičiasi klientų įpročiai ir poreikiai. Jie nebenori būti varžomi! Ir vis dažniau renkasi tas vietas, kuriose gali jaustis komfortabiliai – ar tai būtų šeima su paaugliais, ar mažamečiais pypliukais. Tačiau yra vienas „bet“: klientai tampa išrankesni, todėl labai nedžiūgaukite, jeigu jūsų kavinė ar restoranas savo svečių atžaloms gali pasiūlyti spalvotų pieštukų ar žaidimų kampelius. Klientai tampa išrankesni…kokybei. Ne tik aplinkos, ruošiamų patiekalų, bet ir vaikų pramogoms. Pramogos turi būti kokybiškos – t.y. lavinančios vaiko gebėjimus – kurti, bendrauti, logiškai mąstyti. Todėl nebestebina, kad tėvai, šeimyniškam pasisėdėjimui, mieliau renkasi vietas, kuriose mažiesiems nėra ką veikti, negu tas, kuriose yra žaidimų kampeliai (kurie, ne paslaptis, dažnokai būna išėję „„iš rikiuotės“). Arba iš vis atsisako kur nors keliauti.
Kodėl sutinkate prarasti potencialius klientus? „„Nes neturime laisvos vietos žaidimų zonai įrengti ir tam reikalinga nemaža investicija“ – greičiausiai daugelis jūsų atsakytumėte. Arba argumentuotumėte, kad jūsų restoranas orientuotas į kitokius klientus – be mažamečių vaikų. Visa tai – pasenęs požiūris, be kita ko, slepiantis pokyčių baimę. Kiekvienas klientas yra svarbus, o rasti būdų kuo užimti mažuosius svečius, turėtų būti ne tik tėvų, bet ir kavinės ar restorano savininko atsakomybė. Pastarojo netgi didesne dalimi. Ir tai tikrai nekainuoja tiek, kiek leidžiate sau įsivaizduoti. Ypač jeigu neieškote standartinių sprendimų. O juk nestandartiniai sprendimai visada sulaukia didesnio teigiamo atgarsio.
Meskite lauk spalvotus pieštukus ir spalvinimo trafaretus – šiuos nuobodžius reikalus galima rasti kiekvienoje kavinėje! Arba pasilikite juos tik tikriems spalvų aistruoliams. Šiuolaikiniams vaikams reikia daugiau iššūkių ir šiek tiek intrigos – kai kurie dalykai jiems pernelyg greitai pabosta. Žaislai – kaip maistas: ingredientai neturi būti itin brangūs, kad pavyktų pagaminti tobulą patiekalą. Viskas priklauso nuo pateikimo. Pasitelkite vaizduotę ir visagalį internetą! Pamatysite, kiek originalių idėjų galite sugalvoti. Štai kelios jų:
- „„Lego“ kaladėlės – nemirštanti klasika, kuria kažkuriuo metu susidomi kiekvienas vaikas. Mažesniesiems nėra lengva pasitelkus vaizduotę sukurti apčiuopiamą daiktą iš pavienių detalių (tai daugiau tinka vyresniems), tačiau dėliojimas pagal pateiktą užduotį – suveikia puikiausiai! Padarykite užduočių korteles iš storesnio popieriaus, parinkite atitinkamą skaičių kaladėlių ir viską sudėkite į nedideles dėžutes arba maišiukus. Štai jums puikiausias žaidimas, lavinantis ne tik vaiko loginį mąstymą, tačiau ir pastabumą.
- Pamenate žaidimą „„iksiukai ir nuliukai“? Taip, dar viena klasika, kurią bus smagu prisiminti net ir tėvams. Žaidimas, keliantis nostalgiškus prisiminimus tėvams – didelis pliusas jums. Originalus pateikimas – privalomas!
- Įvairūs nesudėtingi stalo žaidimai, į kuriuos gali įsitraukti visi šeimos nariai. Vis daugiau tėvų ieško galimybių laiką su vaikais praleisti kokybiškai, todėl vėl pamažu atranda stalo žaidimus – smagius, nereikalaujančius daug laiko ir didelių pastangų. Laikas ridenant kauliukus ar dėliojant korteles bėga daug greičiau nei „„įnikus“ į telefoną. Beje, skatinti tėvus daugiau kokybiško laiko skirti savo mažiesiems – visai neblogas marketinginis žingsnis, suteiksiantis papildomų taškų jūsų verslui (žinoma, tuomet jau tikrai privalote pasirūpinti įvairesne veikla, skirta visai šeimai).
- Užduočių kortelės – nepamainoma priemonė, net patiems mažiausiems. Privalumas – dauguma tokių užduočių kortelių gali būti naudojamos daugybę kartų, mat jose rašoma specialiu rašikliu, kuris lengvai nusivalo. Didelis kiekis užduotėlių, kurios tiks ir trimečiui ir rimtesniam šešiamečiui.
- Galite sau leisti šiek tiek didesnes investicijas ir norėtumėte būti išskirtiniai? Įsigykite kelias planšetes, skirtas vaikams ir įdiekite keletą arba po vieną smagų, nesudėtingą, pageidautina lavinantį, žaidimą. Šiuolaikinės technologijos – vertos dėmesio, jeigu naudojamos saikingai.
O ugdydami tėvų ir vaikų bendravimą, prisidėkite ir prie jų atsakomybės jausmo puoselėjimo – kiekvienas žaislas arba žaidimas turi būti saugomas. Nebijokite nubrėžti tam tikrų ribų – žaislų pasiėmimas ir grąžinimas turėtų būti kontroliuojamas jūsų darbuotojų, o už sugadintus žaislus turėtų būti atsakingi mažųjų tėvai. Kad ginčų ir nepasitenkinimo kiltų mažiau, žaislams pritaikykite nuomos užstatą – tam tikra pinigų suma, kuri įtraukiama į bendrą čekį, svečiui pasiėmus žaislą ir išbraukiama, kai žaislas grąžinamas toks, koks buvo paimtas. Jokių nepatogumų tik sėkmingai ugdoma abipusė pagarba ir supratingumas.